Workouts in 2020

Kako izgleda redna telesna aktivnost v času, ko so fitnesi zaprti? Ko nimamo več izgovorov, da za telovadbo ne najdemo časa? Ko lahko kuhamo bolj zdrave obroke, ker nismo cele dneve v šoli/službi? Z domačimi telovadbami in malo samodiscipline lahko dosežemo ogromno. Tega sem se lotila tudi sama – v desetih tednih sem bila redno telesno aktivna in jedla sem bolj zdravo prehrano (predvsem sem se izogibala sladkim pregreham). Pri tem pa mi tale gospodič na sliki ni pretirano pomagal.

Moj izziv je bil zastavljen tako, da sem 10 tednov telovadila skupaj s spletno vplivnico Pamelo Reif, ki že od začetka prve karantene vsak teden objavi nov »workout plan«, ki je sestavljen izključno iz njenih videov na Youtube-u, kar pomeni, da je vse popolnoma zastonj. Tako sem se odločila, da bom 7 tednov delala njene plane po 30 min, zadnje tri tedne pa po 45 minut. Že na tej točki lahko torej omenim učenje z opazovanjem oziroma modelno učenje - opazovala sem njo, kako telovadi vsak dan, kar je tudi mene motiviralo, da začnem redno telovaditi. Posledično sem se zelo hitro naučila tudi kako dobro se počutim, ko zaključim s telovadbo. Ta občutek je zame deloval kot nekakšna nagrada, torej lahko govorim o instrumentalnem pogojevanju s pozitivnim ojačanjem. S tem sem razvila tudi čustveno komponento ABC modela – rada telovadim, saj se ob tem dobro počutim. 


Poleg tega sem se odločila tudi, da se bom redno gibala, predvsem tekla in zmanjšala količino sladkarij in čokoladic, torej, da se bom bolj zdravo prehranjevala


Prvi teden je bil najtežji, predvsem mi je primanjkovalo motivacije. Po nekaj neuspešnih poskusih sem se malo disciplinirala in sčasoma prišla v to rutino, ko se gibam praktično vsak dan. Večji problem mi je predstavljala zdrava prehrana, saj se nikakor nisem želela odreči piškotom ob kavi ali Nutelli za zajtrk.  Na tem mestu se je pojavil motivacijski konflikt približevanje –  izogibanje. Po eni strani bi rada jedla čokolado, po drugi strani pa je hkrati ne želim jesti, saj se to močno pozna na mojem počutju in motivaciji. Še en izziv, s katerim sem se soočila skoraj na samem začetku je poškodba kolena, tako, da sem morala kar precej vaj in gibov prilagajati.

Tako sem svojo telesno aktivnost in zdravo prehrano kar uspešno ohranjala do približno 8. tedna, ko mi je motivacija malo padla. Gre za vedenjsko komponento ABC modela, saj večinoma imam motivacijo za telovadbo, a sem včasih tudi popolnoma brez nje. Vendar pa bi kot glavno vrsto pri mojem izzivu navedla notranjo motivacijo – to delam, ker si jaz to želim in se ob tem tudi dobro počutim, torej, to bi delala tudi brez zunanje motivacije, mi pa ta zagotovo prav pride v trenutkih, ko notranje primanjkuje. S tem zadovoljujem tudi različne potrebe, razvrščene v Maslowi hierarhiji potreb – izpostavila bi predvsem tiste, ki se mi zdijo relevantne za moj izziv. To so fiziološka potreba (potreba po hrani), potreba po zdravju, potreba po spoštovanju (predvsem samospoštovanje), in nazadnje še potreba po samoaktualizaciji.


Rekla bi, da sem uspešno izvedla moj izziv, predvsem zaradi tega, ker sem imela precej dobro strategijo. Sem oseba, ki ima rada nek »to do list«, da lahko potem samo delam kljukice, in ker sem imela sestavljene plane za vsak teden posebej se mi zdi, da mi je moja strategija to omogočala, zaradi česar je bila še toliko bolj učinkovita. Je bila pa uspešnost opravljanja mojega izziva pogojena tudi z zunanjimi vplivi, ki so bili izključno pozitivni. Predvsem bi rada izpostavila eno referenčno skupino, in sicer mojo družino, ki me ni le podpirala, pač pa tudi telovadila z mano, in pa eno osebo (referenta), spletno vplivnico Pamelo Reif, ki mi je dajala zelo potrebno motivacijo. Kot primer ene uspešne aktivnosti lahko omenim moj 7 kilometrski tek, na splošno pa lahko rečem, da je bil izziv uspešen, saj se opazijo tudi spremembe, ko se pogledam v ogledalo. Zdrava prehrana je imela velik vpliv tako na moj izgled, kot tudi na moje počutje. Govorim o kognitivni komponenti ABC modela, ki izhaja iz mojega prepričanja, da zdrava prehrana močno vpliva na mojo raven energije. Srečo imam, da pri nas doma tako ali tako jemo precej zdravo, tako, da sem morala prilagoditi predvsem svoje zajtrke in (pre)pozne večerje.


Zagotovo bom v prihodnosti še ohranjala takšno vedenje, moj izziv se tukaj ne konča, saj se po telovadbi vedno počutim odlično ne le fizično, pač pa tudi mentalno.

Če pa bi kdo želel telovaditi z mano, prilagam link za moj najljubši video :) https://www.youtube.com/watch?v=AnYl6Nk9GOA  



Literatura:

Verk, N. (2020). Vedenje porabnikov – vaje.

Golob Podnar, U. (2020). Vedenje porabnikov – predavanja. 

Comments