KAVA - JA ALI NE?
Za vse ljubitelje kave :)
Na kaj najprej pomislite, ko slišite besedo kava?
Verjetno na deževno ponedeljkovo jutro, ko veste da vas čaka naporen dan, mogoče celo teden in iz kuhinje pridiši vonj kave, potem pa se vam pred očmi pojavi slika sveže skodelice kave, ki vam pomaga začeti še tako težek dan. Ali pa pomislite na »čvek« s prijateljico, s katero si vzameta nekaj časa zase in skupaj uživata na sončku ob skodelici slastne kave. Jaz bi izbrala kar oboje in zraven dodala še skodelico kave po kosilu, ki mi vlije še tiste nekaj dodatne energije za zaključek še tako napornega dneva. Mislim, da se mi lahko tukaj pridruži še kar nekaj strastnih ljubiteljev kave, ki bi se s tem strinjali. Nam kava prav zares da tisto potrebno energijo in zbudi najbolj zaspane možganske celice, ki jih v tistem trenutku najbolj potrebujem med učenjem za izpit ali pri pomembnem službenem projektu, ali je to samo v naši glavi in kavo pijemo izključno iz užitka?
Prav to vprašanje sem si zastavila pred desetimi tedni in se odločila, da izpeljem izziv, s katerim bom na lastni koži to preverila in tako sama sebi odgovorila na vprašanje. Odločila sem se za zmanjšanje količine zaužite kave, saj sem velika ljubiteljica kave, poleg tega pa sem želela še preveriti ali ima name dejansko vpliv ali je to samo del naše psihe. Tega sem se lotila tako, da sem z vsakim tednom popila manj kave, prenehala s pitjem energijskih pijač, pri tem pa poskusila čim več spati in se ukvarjati s športom.
Zastavila sem si konkretne cilje, ki so bili moji motivacijski faktorji in h katerim sem stremela z določenimi aktivnostmi ter tako imela motivacijo za uspešno opravljanje izziva. Element motivacije, ki sem ga največ uporabljala je bila vztrajnost, saj sem se zavedala, da bodo rezultati vidni le, če bom z vedenjem vztrajala do konca izziva. Kasneje so me motivirali tudi prvi rezultati in pozitivni odzivi tistih, ki so me pri tem podpirali in mi stali ob strani.
Ves čas sem se držala svojih ciljev, sledila zastavljenemu vedenju ter se neposrednoin namerno učila oziroma navajala na novo vedenje, saj sem v proces učenja vstopala zavestno, poleg tega pa sem bila sama del tega. Vedenja sem se učila skozi vedenjske teorije, saj sem iz klasičnega pogojevanja(druženje sem povezovala s kavo, moja prva jutranja misel je bila kava in moja prva želja po kosilu je bila prav tako kava) prešla na instrumentalno pogojevanje – pozitivno ojačanje (našla sem primerne alternative za kavo, ter za to prejemala pozitivne odzive tako sebe, kot tudi tistih, ki so me pri tem podpirali).
Preko mojih stališč do kave, sem lažje oblikovala zastavljene cilje, saj sem jih razporedila na tri komponente:
- Kognitivna komponenta– kava je poživilo, ki nas zbudi in poživi, nam da dodatno energijo; kava je škodljiva, če jo uživamo v prevelikih količinah; kava je nekaj, kar naročim, ko grem s prijatelji na pijačo
- Afektivna komponenta– skrbi me, da popijem prevelike količine kave, ter da mi kava škoduje; kava mi s svojim okusom polepša dan; velikokrat me premami vonj po kavi, tudi če dejansko ne čutim potrebe po njej
- Vedenjska komponenta– zmanjšala bom količino popite kave na dan; kavo bom poskusila nadomestiti z drugimi napitki – npr. čajem, kakavom, mlekom; kavo bom kdaj pa kdaj zamenjala z brezkofeinsko kavo
Skozi tedne sem postopoma začela opažati spremembe svojega vedenja in sicer težave s koncentracijo oziroma zbranostjo pri delu, ter pomanjkanje energije, kot sem predvidela že pred začetkom izziva. To sem reševala s tem, da sem si vzela kratek odmor in šla na svež zrak ali pa poskusila ne nujne obveznosti prestaviti na drug dan in se bolj naspati.
H opravljanju mojega izziva je pripomogla tudi trenutna situacija, saj sem bila ves čas doma in nisem hodila s prijatelji na »pijačke«, kjer bi se morala odpovedovati kavi, imela sem več časa za spanje in športne aktivnosti, kar mi je opravljanje izziva močno olajšalo.
Izziv sem uspešno opravila, vseh deset tednom natančno sledila zastavljenim ciljem in se niti enkrat v tem času nisem pregrešila. Ugotovila sem, da kava ima vpliv name, saj sem v tem obdobju potrebovala več spanca, opazila pa sem tudi težave pri koncentraciji. Svoje cilje sem izpolnila, sedaj pa se bom vrnila nazaj h kavi, vendar se bom pa v prihodnje poskusila držati le ene kave na dan. Svojih rezultatov ne bi želela posploševati, saj ni nujno, da kava enako vpliva na vse ljudi, me pa zelo zanima, do kakšnih ugotovitev bi prišli drugi. Se upaš preizkusiti tudi ti?
Prilagam še nekaj utrinkov in te izzivam, da se mi pridružiš.
- Golob Podnar, U. (2020). Vedenje porabnikov – predavanja.
- Verk, N. (2020). Vedenje porabnikov – vaje.
Comments
Post a Comment