10 tednov MEDITACIJE: Ali je vredno?

 

V drugem letniku fakultete sem se srečala s predmetom Vedenje porabnikov, pri katerem smo si morali izbrati izziv, ki ga bomo morali izvajati 10 tednov, ga spremljati in zapisati ugotovitve, saj bo le-to del naše ocene. Dolgo časa sem premišljevala, kaj bi lahko bil moj izziv. Želela sem, da je to nekaj, kar bo zame res predstavljalo izziv, me spravilo iz moje cone udobja in da bom s tem pridobila boljše notranje počutje. Dlje časa ko sem razmišljala, bolj sem si želela izziva, ki bi zadovoljil mojo potrebo po samoaktualizaciji. Takrat sem se spomnila na meditiranje, saj je to nekaj kar sem želela redno prakticirati že v preteklosti, pa nikoli nisem bila uspešna pri tem, da bi to postalo del mojega vsakdana. Tako sem to študijsko obveznost videla kot popolno priložnost, da se tega končno lotim. Vedela sem, da mi bo uspelo, saj šola zame predstavlja močno zunanjo motivacijo.

Kako se je vse skupaj začelo? Sprva sem želela o sami meditaciji malo raziskati in mogoče o temu tudi spremeniti svoje stališče, ki do takrat še ni bilo močno oblikovano. S tem sem se želela neposredno in namerno učiti o meditaciji. Torej kaj je meditacija, kako se meditacijo izvaja itd. V naslednjih nekaj stavkih bom povzela glavne ugotovitve.

Meditacija je vsakršna dejavnost, pri kateri posameznik načrtno spreminja stanje zavesti z namenom, da bi dosegel kakšen specifično zastavljen cilj ali da bi se preprosto umiril (Wikipedija, 2020). Meditacija je tehnika, s katero pridemo v stik sami s seboj, s svojimi občutki in notranjim glasom oziroma intuicijo.

Če se meditaciji res predamo nas lahko popelje do stanja resnične prisotnosti, možnosti opazovanja svojih misli ter umskih in telesnih procesov in še dlje.

Cilj meditacije je ponotranjiti stanje meditacije in postati meditacija, biti prisoten v vsakem danem trenutku z možnostjo samoopazovanja.

Ker sem želela pridobiti tudi na svoji notranji motivaciji, sem se odločila, da bom prebrala nekaj o pozitivnih učinkih meditacije. To pa so naslednji: med meditacijo se sproščajo endomorfini (hormoni sreče), izboljšanje odnosov, strpnost, sočutje, izboljša se študijski in delovni uspeh, višje stanje zavesti, manj stresa, bolj usklajeno delovanje možganov, …

Želja po dosegu teh učinkov je bila velika, a samo meditiranje me ni preveč privlačilo, saj sem težko dlje časa pri miru. Zaradi tega sem se odločila, da bom 10 tednov razdelila na več sklopov, in sicer na dvakrat po tri tedne in dvakrat po dva tedna. Prve tri tedne sem meditirala le pet minut na dan. S tem sem si zadala manjši cilj, ki je bil lažje dosegljiv in posledično nisem že od samega začetka pretirano zavračala izziva. Skozi ostale tedne se je čas moje meditacije povečeval – naslednje tri tedne se je meditacija podaljšala na 10 min, sedmi in osmi teden je trajala 15 minut in zadnja dva tedna sem meditirala po 20 minut. S tem načinom sem se postopoma privadila na daljše meditacije (včasih sem komaj zdržala 10 minut, zdaj, ko sem navajena 20 minutnih meditacij pa mi 10 minut mine veliko hitreje in imam celo željo po dodatnem meditiranju). Vodene meditacije sem poiskala na Youtubeu, preizkusila pa sem kar precej, saj obstaja veliko različnih tipov meditacij, najti pa moraš tisto, ki tebi najbolj ustreza. Meni so bile najbolj všeč meditacije kanala Boho Beautiful in The Honest Guys.

 

 

 Kljub premišljeno zastavljenem načrtu mojega izziva, sem se vseeno srečala z občasnimi zatiki. Sprva, ko meditacija še ni bila del moje rutine sem nanjo nekajkrat pozabila in je zato tisti dan nisem izvajala. Velikokrat se mi ni ljubilo meditirati, a ker imam močno osebnost, sem to vseeno naredila. Mnenja sem, da bi lahko izziv opravila bolje, saj nisem meditirala vsak dan skozi vseh 10 tednov, a sem nase vseeno ponosna, da sem kljub »padcem« še naprej vztrajala. Name so močno vplivali nekateri vplivneži, ki so delovali kot referentje (referenčna skupina). Sledim namreč nekaterim vplivnežem, ki prav tako meditirajo, zato so me le-ti na dnevni bazi preko njihovih objav spodbujali, da s to prakso nadaljujem. Na njih sem vedno gledala kot na neko aspiracijsko skupino. Najbolj pa me je spodbudilo to, ko sem začela opažati napredek pri meditiranju (hitreje sem se sprostila, lažje sem se osredotočila na meditacijo, manj sem razmišljala o drugih stvareh med meditiranjem, občutek, da nisem v svojem telesu…).

Nekateri pravijo, da je potrebnih 21 dni, da se oblikuje rutina. Sama sem pri sebi opazila, da je meditacija postala del moje vsakodnevne rutine v sredini osmega tedna. Takrat na to nisem več gledala kot del izziva, ki ga je potrebno izvesti, da bom dobila dobro oceno pri predmetu, ampak sem meditirala, ker to rada počnem in je to že postalo del moje identitete. Tako tudi sedaj, ko je izziva že uradno konec, še vedno meditiram in se tudi v prihodnosti vidim, da bom s tem nadaljevala.

 

 

 

 

 

 

 

VIRI

·       Wikipedija, Meditacija (2020). Dostopno na: https://sl.wikipedia.org/wiki/Meditacija

·       Svetloba.si, Meditacija. Dostopno na: https://www.svetloba.si/meditacija

·       Potovanje duše, Kako meditirati. Dostopno na: https://www.potovanjeduse.si/meditacija/kako-meditirati

·       L. E., To so dokazi o učinkih meditacije (2018). Dostopno na: https://vizita.si/zdravje/to-so-dokazi-o-ucinkih-meditacije.html

Comments