Socialnost brez socialnih omrežij
˝Socialna omrežja resno škodujejo tvojemu mentalnemu zdravju˝. To je stavek, ki mi ga je ob moji pretirani uporabi družbenih omrežij velikokrat rekla moja mami, ki jih sama ne uporablja, ker ve, da imajo kar precej negativnih učinkov. Zame je bila predstavnica aspiracijske skupine, saj sem tudi sama želela postati manj aktivna na posameznih omrežjih in prevzeti njene navade. To mi je dalo motivacijo, da sem se odločila nekaj storiti glede tega in vsaj poskusiti zmanjšati uporabo družbenih omrežij.
Za moj izziv sem si izbrala 10-tedenski oddih vendar ne od digitalnih naprav, temveč samo od uporabe socialnih omrežij (Facebook, Instagram, Snapchat, Youtube, Tiktok). Ker je moja poraba bila do sedaj precej velika (tudi od 4-5 ur na dan), sem si zadala cilj, da jo poskusim zmanjšati vsaj na 2-3 ure dnevno.
Ob začetku izziva sem bila zelo motivirana, saj je bilo to zame nekaj novega in sem hotela videti kako se bom z izzivom soočila in ali bom lahko prišla tako daleč, da dejansko opazim določene spremembe. Vendar mi je že konec prvega tedna začelo precej primanjkovati motivacije. Ugotovila sem, da mora, če hočem z izzivom doseči svoj cilj, moja motivacija prihajati od znotraj, saj je ta vendarle močnejša od zunanje. Zato sem se odločila, da si začrtam še bolj točno določen cilj in se opominjam, da želim s tem doseči ne samo fizični učinek (da zmanjšam količino uporabe družbenih omrežij) ampak tudi boljše počutje in mentalno zdravje.
Čeprav sem se v prvih treh tednih še vedno morala kar precej opominjati in kontrolirati porabo družbenih omrežij pa sem v četrtem tednu dosegla, da sem si kot prvo zbrisala aplikacijo Facebook. Že samo s tem se je moja poraba družbenih platform zmanjšala za vsaj eno uro dnevno.
V šestem in sedmem tednu sem se odločila, da si bom pomagala tudi z uporabo listkov, ki sem jih nalepila na steno ter opomnikov na telefonu, ki mi bodo pomagali, da se vsake toliko časa opomnim in preneham z pretiranim brskanjem po določenem omrežju. Prevladovala je uporaba Youtube-a in Tiktok-a, saj ob ogledu videev nisem imela občutka za čas, ki je seveda takoj minil. Veliko sem bila tudi na Instagramu, vendar sem si tudi to aplikacijo v začetku osmega tedna zbrisala iz telefona, saj sem ugotovila, da na njem preživim tudi po dve uri na dan in bi lahko v tem času naredila kaj bolj koristnega, kot je branje knjige, sprehod, pogovor s prijateljicam, učenje, druženje z družino in podobno. Vendar je velik vpliv na pretirano uporabo imelo tudi zunanje okolje, saj sem zaradi zaprtja občin in policijske ure preživela večino časa doma, kar pa je bil tudi razlog za večjo uporabo telefona, predvsem družbenih omrežij.
Čeprav sem imela sedaj na voljo samo še Youtube, Snapchat in Tiktok, se je poraba le-teh omrežij povečala. Na Youtubu sem spremljala youtuberko MuchelleB, ki redno objavlja videe o izboljšanju načina življenja, poenostavljanju opravil ter minimalizmu. Objavila je tudi videe na temo digitalnega odklopa in digitalnega čiščenja, ki jih že nekaj časa spremljam, sedaj pa sem jih še bolj redno začela. Name je imela predvsem identifikacijski vpliv, saj želim prevzeti takšne navade in aktivnosti, ki jih prakticira sama, prav tako pa tudi informacijski vpliv, saj s pomočjo njenih videev izvem veliko novega o tehnikah in postopkih na področju digitalnega odmora in odmika od družbenih omrežij. Name je vplivala tudi moja prijateljica, ki se je odločila izziv opravljati z mano. Ker je sama podoben izziv že opravljala mi je povedala veliko napotkov, kako se izziva lažje držati. Pri tem sem opazila informacijski vpliv, saj mi je povedala veliko koristnih informacij, s katerimi bova najbolj učinkovito opravili izziv.
V zadnjem tednu sem vedela, da se bližam koncu izziva in sem bila zato malce bolj motivirana. Uporaba Youtube-a in Tiktok-a je ostala kar precejšnja, saj sem na Youtubu še vedno spremljala MuchelleB in tudi nekaj drugih influencerk, ki so objavljale videe s podobno vsebino, pri Tiktoku pa gre za to, da so videii precej kraki (10-60 sekund) in zelo hitro izgubiš občutek za čas. Se je pa kar precej zmanjšala uporaba Snapchata (v zadnjem tednu na povprečno pol ure na dan).
Uporabo družbenih omrežij sem ob koncu izziva vendarle zmanjšala za približno uro dnevno, na kar sem ponosna, čeprav sem sprva mislila, da mi jo bo uspelo zmanjšati še bolj. Opazila sem spremembo v svojem počutju, zbujala sem se bolj spočita in bila boljše volje. Bila sem tudi manj pod stresom, ki pa je del čustvene komponente mojega digitalnega oddiha. Na splošno torej mislim, da je bil moj izziv uspešen in sem se odločila, da bom z omejitvijo uporabe družbenih omrežij nadaljevala tudi po koncu izziva.
VIRI
- Golob Podnar, U. (2020). Vedenje porabnikov – predavanja
- Verk, N. (2020). Vedenje porabnikov – vaje
Comments
Post a Comment