10 tednov in 10 knjig. Mi bo uspelo?

 Margaret Fuller je dejala:

»Today a reader, tomorrow a leader.«

 

Poistovetim se z njo, saj je ona zame predstavnica simbolično aspiracijske skupine. Moje lastno oblikovanje identitete pa je tesno povezano z branjem. Spominjam se, da sem že iz časov osnovnošolskih klopi, posegala po bogato založenih policah v knjižnici. Želja po branju pa je v zadnjih letih ugasnila. S tem izzivom sem jo želela ponovno prižgati.

 

 

Sedaj mi dovoli, da te popeljem po stopinjah spremljanja svojega izziva.

 

Izzivu tega semestra sem nadela ime Knjižni molj, ker menim, da zagnan ljubitelj branja prebere vsaj eno knjigo tedensko. Zadala sem si dokaj preprosto zaobljubo, ki se glasi: ne gledaj serij, raje beri knjige. Ta izziv sem izbrala, ker sem tekom začetka semestra ugotovila, da za načine sprostitve izrabljam gledanje serij. Spremljanje raznih serij mi je kradlo veliko časa, zniževalo produktivnost, hkrati pa tudi zbranost čez dan, saj sem se spremljanju serij obsežno posluževala pozno večer. Izziv se mi je zdel in sedaj vem, da je tudi bil, pravšnji zame, saj mi je omogočil, da z njim osebnostno zrastem. Izziv me je vzpodbudil k samoizpolnitvi, saj je ena izmed mojih velikih želja bila ponovna obuditev bralnih navad. Kljub želji pa me do 26. 10. 2020 nikoli nič ni dovolj motiviralo, da bi z branjem sklenila nov začetek. Navsezadnje, se je izkazalo, da je šola zame pomembna zunanja motivacija, ta motivacija pa se je zaradi mojih osebnostnih potez, razvila v notranjo.

 

»Kako težko pa je lahko?« sem si rekla preden sem z izzivom zares pričela. Zmeraj sem rada brala, čeprav sem v zadnjih nekaj letih to navado opustila. Naivno sem mislila, da je za uspeh potrebno le, da se moja ekspresivna potreba po branju knjig zbistri, saj sem z branjem želela sporočati o svoji identiteti. Menila sem, da mi ne bo težko, saj so moja stališča do branja, že iz preteklosti, obarvana s pozitivno valenco. Ključna osnova pri oblikovanju tega stališča je bila kognitivna. Prepričanje, da je branje v primerjavi z gledanjem serij, koristenje in da z njim, skozi življenja posameznikov,  širim izkustvena obzorja in besedni zaklad. Iz tega kognitivnega prepričanja se razbere tudi pozitivna sodba, čemur je sledila še moja vedenjska namera, ki pa se je sprevrnila v vedenje, saj sem z branjem pričela.

 

Ta preprosta zaobljuba se je izkazala za ne tako preprosto. 

 

Prva ovira je prišla že s prvim dnem, vse knjižnice so namreč zaradi trenutnih razmer korona virusa zaprle svoja vrata. Nisem se pustila zmesti, zato sem pobrskala po svoji, sicer skromni, kolekciji domačih knjig. Na začetku spremljanja izziva je moja motivacija kazala obetavno podobo, notranji motivacijski dejavniki so prihajali na plan in se večali z vsakim dnevom branja. Nad obračanjem prvih strani sem bila navdušena pa čeprav začetkov knjig v resnici sploh ne maram. Počutila sem se odlično in tekom prvega tedna ugotavljala, da se moje počutje spreminja na bolje. Dolgih večerov nisem več namenjala gledanju v ekran računalnika, temveč stranem zapisane besede, ki so me hitreje pospremile v spanec. Digitalni odmor pa ni prinesel samo spočitih juter, ampak tudi produktivnejše razporejanje obveznosti skozi dan, z obzirom na čas za branje. Opazila sem, da so se spremenile tudi moje nakupne navade, saj sem »spontano« med kupovanjem živil v Intersparu, zavila na oddelek s knjigami in eno tudi kupila. Takrat sem prvič svojo pozornost usmerila v ta kotiček s knjigami. Temu bi rekli zaznavna opreznost, v trgovini sem bila torej bolj pozorna na knjige, ki so sedaj narekovale moje popoldneve.

 

Nekaj prvih dni je izziv potekal gladko, brala sem vsak dan in vsak teden po eno knjigo. Čez čas pa so se v strukturi izziva pričele kazati pomanjkljivosti. Ker sem letos pričela študirati vzporedno, se je šolskih dolžnosti v zadnjih mesecih leta začelo pošteno nabirati. V takem primeru sem pomislila na lastno hierarhijo potreb in ugotovila, da trenutno, bolj kot branje, višje vrednotim pisne preizkušnje in svoj počitek. 

 

 ALI
 

Na previsu v drugi del opravljanja izziva pa sem podlegla skušnjavi in prekršila svoj na videz lahek izziv z ogledom serije Zlom. Na Instagramu sem zasledila dva negativna zunanja vpliva – influncer in oglasi. Tretji, ki pa je dejansko botroval k porušenju izziva pa je bil referenčni vpliv mojega fanta. Izkazalo se je, da ima on največji vpliv na moje vrednotenje in vedenje, saj bi brez njegovega vpliva, marketinške aktivnosti in objave influencerja prezrla ter danes slavila zmago – 10 tednov brez ogleda serije.

 

Kljub vsemu pa čutim zadovoljstvo, da sem  uspela svojim očem privoščiti odmor od bleščečega ekrana računalnika. Navkljub padcem, ki so me spremljali na poti pa navdušenje nad branjem do danes še ni ugasnilo. Izziv sem po svojih kriterjih presenetljivo opravila. Na koncu sem prebrala devet knjig in en začetek.

 



Viri: 


Golob Podnar, U. (2020). Vedenje porabnikov - predavanja.


Verk, N. (2020). Vedenje porabnikov - vaje.

 

 

Comments

  1. Špela, veliko ste brali (ker/čeravno je bila posredi na začetku zunanja motivacija). Nam lahko zaupate še, kaj se je uvrstilo na vaš knjižni seznam (morda s tem prispevate še kakšno idejo za branje kolegom/icam)? =)

    ReplyDelete

Post a Comment