Brez vode ne gre
Pred 10 tedni sem bila postavljena pred dejstvo, da si moram izbrati izziv, s katerim bom spremenila določeno porabniško vedenje, ki mi ni bilo v ponos. Po krajšem razmisleku sem hitro vedela česa se bom lotila – ZMANJŠANTI KONZUMACIJO SLADKIH PIJAČ.
Že od nekdaj sem bila navajena piti nekaj sladkega, če se je le dalo. Običajen dan je torej izgledal tako, da sem za zajtrk spila sadni sok, čez dan nekaj kozarcev Cedevite, zvečer pa čaj z VELIKO sladkorja. Zdaj bo temu KONEC.
Za izziv sem se odločila predvsem zaradi negativnih prepričanj do sladkih pijač in njihovih učinkov na človeško telo ter pozitivnih stališč do vode. O sami vodi sem se veliko naučila preko modelnega učenja (posnemanje staršev, ki so pili vodo) in preko instrumentalnega učenja s pozitivnim ojačanjem (z nagradami, ki jih prinese uživanje vode; npr. dobro počutje).
Izziva sem se lotila tako, da sem sladke pijače nadomestila z vodo, ob čaju in kavi pa sem vnos sladkorja zmanjšala na eno čajno žličko sladkorja na skodelico (prej so bile to 3). Poleg tega sem mamo prosila, da kupuje manj sladkih pijač. Tako bodo zunanji vplivi na izziv manjši in se bom sladkim pijačam lažje uprla.
V obdobju izziva sem se spopadala z večimi ZUNANJIMI VPLIVI (glej sliko 2) – od družbenih in kulturnih vplivov(rituali in korona kriza) do vpliva referenčnih skupin (bratovo izzivanje in po mamini zaslugi prazen hladilnik) ter vplivov marketinških aktivnosti, ki so imele name sicer manjši vpliv, ampak vseeno ne zanemarljiv.
Infografika predstavlja zunanje vplive, od najmočnejšega do najšibkejšega, na moj izziv in jih razdeli na pozitivne (na svetli podlagi) in negativne (na temni podlagi) zunanje vplive.
Če pa se vrnem na začetek...
Po PRVEM TEDNU mojega izziva sem se počutila presenetljivo dobro. Ker sem pila samo vodo se je zgodilo to, da sem pila veliko manj, kot bi morala. To je bil rezultat konflikta približevanje – izogibanje med osnovno, fiziološko potrebo (po Maslowi teoriji hierarhije potreb) po tekočini in negativno čustveno komponento modela ABC (voda mi ni bila dobrega okusa, zato sem jo pila le ko je bilo to ‘nujno’).
Rešitev: kozarec z vodo sem imela vedno v vidnem polju in se prisilila srkati malo po malo.
DRUGI in TRETJI TEDEN sta mi predstavlajla največji izziv. Opazila sem večjo željo po uživanju sladkih pijač, veeno pa sem se začela prilagajati na okus vode. V tretjem tednu sem se prvič v času izziva poslužila sladke pijače v kombinaciji z alkoholom (gin tonik)*.
*to sem si sicer dovolila že na začetku.
V ČETRTEM TEDNU sem dodatno zunanjo motivacijo dobila ob reševanju 2. naloge in ob debatiranju le-te na vajah, zato mi nadaljevanje izziva ni predstavljalo težav.
PETI TEDEN je potekal utečeno. V večini sem pila vodo, ko nisem pila vode sem pila čaj ali naravni pomarančni sok. Počasi sem povečevala količino zaužite vode in zmanjšala sladkor v čaju iz ene na pol žličke. Športna aktivnost pa je v meni spodbudila razvoj čustvene komponente ABC modela – rada pijem vodo, ker mi ta da dodatno energijo.
V ŠESTEM IN SEDMEM TEDNU sem imela zaradi praznične peke slaščic manjšo željo po dodatnem sladkorju, ki ti ga nudijo sladke pijače. Čaj sem se popolnoma navadila piti s pol žličke sladkorja in si zadala, da bom količino sladkorja dodatno zmanjšala na nič. Res pa je, da sem se zaradi hladnega ozračja navadila piti veliko čaja in sem vodo malo zapostavila.
V OSMEM TEDNU, pred božičem, sem končno začela piti več vode. Na vodo sem se že popolnoma privadila in jo spila cca. 1,5 L na dan ter se počutila odlično. Količino vode sem še dodatno povečevala, saj je bil moj cilj, spiti 2 L vode na dan.
PREDZADNJI IN ZADNJI TEDEN mojega izziva nista bila preveč hvale vredna. Bila sta skoraj enaka kot tedni pred mojim izzivom. Kot si lahko predstavljate že sami, sem podlegla družbenim in kulturnim zunanjim vplivom Božiča in Novega leta. Pila sem več sladkih pijač in pa tudi alkohola, ki je prav tako vseboval sladke pijače.
Ne glede na vse, mi je izziv pomagal, da voda počasi postaja moja najboljša prijateljica. Seveda bo prišel kakšen dan, ko si bom privoščila tudi kakšno sladko pijačo, v večini pa bom še naprej ostala pri VODI, VODI in SAMO VODI.
Viri:
Verk, N. (2020). Vedenje porabnikov – vaje.
Golob Podnar, U. (2020). Vedenje porabnikov – predavanja.
Comments
Post a Comment