Na prvo mesto postavi SEBE!

 #Zavedanje

Trenutno obdobje, v katerega smo vpeti, od nas zahteva številne prilagoditve. Soočamo se z novimi izzivi, med drugim tudi s pomanjkanjem motivacije, pozitivne energije in koncentracije. Več časa preživimo za računalnikom, pogosto se od njega težko ‘’odklopimo’’. Poleg tega težko nadzorujemo svoje misli, saj nam le-te ‘’uhajajo’’ k preteklim ali k prihodnjim dogodkom. Ker pa je v končni fazi vse odvisno od našega odnosa, ki ga imamo do življenja, je pomembno, da se zavedamo, da se tudi s tem (težkim) obdobjem življenja lahko soočimo - tako, da najprej poskrbimo zase. Z močno željo po lažjem nadzoru svojih misli, po manjšem nihanju razpoloženja, večji motivaciji in ‘’zagonu’’ ter pozitivni energiji sem si v sklopu opazovanja desetih tednov zadala dva izziva, ki se med seboj dopolnjujeta. Gre za izziv dnevnega pisanja dnevnika hvaležnosti in za redno izvajanje telovadbe doma. Blog je tako namenjen vsem, ki se v trenutnem kriznem obdobju srečujejo s pomanjkanjem motivacije, koncentracije, pozitivne energije ter želijo v sebi prebuditi notranji mir, hkrati pa poskrbeti za zdravje ter dobro fizično in psihično počutje.




#Zagon


Vir 2: PinterestV ospredju obeh izzivov je bila notranja motivacija, ki je izhajala iz moje želje po spremembi fizičnega in psihičnega stanja. V mojem primeru so prevladovali notranji motivi (notranji vzgibi, potrebe), ki pa so se dopolnjevali z zunanjimi vplivi (vplivi iz okolja - zaprtje fitnesov, vpliv s strani influencerjev). Poleg želje po spremembi sem v vsebi prepoznala tudi več potreb: fiziološko (gibanje), potrebo po varnosti (zdravje), potrebo po spoštovanju (lastni dosežki, samospoštovanje) in potrebo po samoaktualizaciji (osebna rast, samoizpolnitev).


#Cilju naproti

 

Kot glavni cilj sem si zadala doseči neko uravnoteženo stanje - uravnotežen um in telo. V sklopu izziva sem začela z vsakodnevnim pisanjem dnevnika hvaležnosti ter z izvajanjem domače telovadbe (do štirikrat tedensko). Že od samega začetka so bila moja stališča do izvajanja fizične aktivnosti v domačem okolju zelo pozitivna. Več novih pozitivnih stališč pa sem tekom desetih tednov pridobila tudi s strani spletnih vplivnežev. S pomočjo prevzemanja njihovih stališč sem tako uspešno vplivala tudi na spremembo svojega vedenja (nova rutina pisanja dnevnika hvaležnosti in redna telovadba).


#Nova spoznanja

 

Dodatno motivacijo za opravljanje svojih izzivov in nova spoznanja sem dobila tudi zaradi vpliva referentov. Pri tem gre torej za vrednostno-ekspresivne oz. identifikacijske vplive, saj so influencerke, ki jih spremljam, na moje vedenje vplivale preko deljenih stališč in vrednot. V ospredju je torej moč referenta. Različne informacije o tem, zakaj sta tako telovadba kot tudi pisanje dnevnika zelo koristni rutini, sem pridobivala predsvem s strani influencerk oz. t. i. referentov, kot sta npr. Nika Erčulj in Nina Gaspari. Obe influencerki spremljam že daljše časovno obdobje in opažam, da postopoma prevzemam vedno več rutin, stališč in navad, ki se jih influencerki tudi sami poslužujeta. V tem primeru gre torej za učenje z opazovanjem oz. modelno učenje, ki ga uvrščamo med kognitivne teorije.

 


#Vztrajnost 

 

Menim, da so vplivi iz zunanjega okolja pozitivno vplivali na opravljanje obeh izzivov, saj so me največkrat dodatno spodbudili k vztrajanju pri izzivih, mi dali dodatni zagon oz. motivacijo ter željo po napredku. Pri vplivih bi še posebej izpostavila oglasna sporočila športnih blagovnih znamk, kot je Nike. Le-ta skozi privlačno vsebino poudarja skrb za telo, užitek v športanju, moč, voljo, zagnanost in s tem krepi mojo motivacijo. Pri tem gre za koncept simboličnega interakcionizma - znamka Nike ima simbolične značilnosti, ki so se prenesle name. Poleg tega bi izpostavila tudi vpliv na družbenem omrežju Instagram, kjer sem bila izpostavljena različnim objavam, v katerih so zajete motivacijske in pozitivne misli.

 



#Uspeh

 

Kljub začetnim uspehom pri doslednem izvajanju obeh izzivov se nekaterim oviram (povečano število obveznosti, posledično pomanjkanje časa in slabše počutje) ter zunanjim vplivom ni bilo mogoče izogniti. Iz tega razloga je bilo potrebno oba izziva v manjši meri prilagoditi (zmanjšati njun obseg in telovadbo včasih nadomestiti s sprehodom v naravi). Vsekakor sta bili na tej točki potrebni potrpežljivost in vztrajnost, ki sta seveda potrebni za vsako spremembo v načinu življenja. S pomočjo izvajanja obeh izzivov sem spoznala, kako pomembno je, da si vzamem čas zase in poskrbim za svoje dobro fizično in psihično stanje. Ko to dosežem, lažje uresničujem zastavljene cilje in se bolje soočam z različnimi življenjskimi situacijami. Zanimivo opažanje razlik v svojem počutju sem opazila prav vsakič po opravljeni telovadbi. Le-ta mi je prinesla ''zbistrene'' misli, povečano koncentracijo in motivacijo ter nasploh več energije in zbranosti. Poleg tega sem imela zaradi bolečin v mišicah nekakšno potrditev, da sem telovadbo opravila precej dobro, kar je v meni prebudilo dodatno zadovoljstvo. Nenazadnje pa je rutina pisanja dnevnika hvaležnosti v moje življenje prinesla nekoliko več miru, občutek hvaležnosti za stvari in osebe, ki so del mojega življenja ter posledično lažji nadzor svojih misli. 




 




Literatura:


- Golob Podnar, U. (2020). Vedenje porabnikov - predavanja.

- Verk, N. (2020). Vedenje poraknikov - vaje.



Comments

  1. Super izziv. Naslov pa mi je zelo všeč. Mislim, da vsi moramo več poskrbeti zase, kajti tisti, ki se v svoji koži počuti lepo, to lahko pokaže in posreduje drugim ljudem okoli sebe! Upam da boš nadaljevala s svojim izzivom in še naprej širila pozitivno energijo, saj jo vsi potrebujemo v tako težkih časih. 😊

    ReplyDelete

Post a Comment