Minimalist challenge
Manj je veÄ ... stres!
Less is stress. š«
(Opomba: Zavoljo lažjega razumevanja bom uporabljal angleÅ”ki izraz hoarder. Slovenske ustreznice žal nisem naÅ”el, vsaj ne primerne. Gre torej za osebo, ki rada kopiÄi zaloge in zbira »zaklade«. Å e najboljÅ”i predlog se mi zdi beseda kopiÄnik, ki pa je Pravopis in SSKJ Å”e ne poznata. Lahko pa bi bil tudi zakladnik. Morda preprosto stilno zaznamovana zbiratelj ali založnik. Äe imate boljÅ”o idejo, pa jo le pustite med komentarji.)
Morda ste kdaj sliÅ”ali za Joan Cunnane – gospo, ki so jo dobesedno pokopali kovÄki novih, Å”e nenoÅ”enih oblaÄil, ki so do stropa napolnili vse prostore njenega doma. Brez skrbi, nisem hoarder do te mere. Pa vendar – do neke mere. Neil Maycroft navaja, da se v stanovanjih tipiÄnih hoarderjev pogosto pojavijo stari Äasopisi in revije, dotrajana oblaÄila, embalaža za hrano, razne prazne plastiÄne posode, nesortiran denar, zlasti kovanci, in posuÅ”ena pisala. VeÄ kot polovico teh stvari se je – pred desetimi tedni – dalo najti tudi v mojem stanovanju.
Zastavil sem si izziv: narediti red, generalno Äistko skozi 10 tednov. Moja razloga za to pa: (1) lastim si enostavno preveÄ stvari, ki jih premalokrat uporabljam in ki hitro zapolnijo moje malo stanovanje; hkrati pa (2) me ves ta nered spravlja v slabo voljo. Skozi izziv se se nauÄil najmanj ene stvari – da sem svoje cilje zastavil preohlapno, vmes veÄkrat prilagodil in na koncu nisem niti povsem prepriÄan, Äe sem jih dosegel.
Vsemi si pavzo
Po pravilih 30-dnevne MinimalistiÄne igre sem se v prvih treh tednih (21 dneh, da ne bo pretežko) znebil po ene stvari veÄ vsak dan. V nadaljevanju pa sem do konca izziva nosil le 33 kosov oblaÄil. Predmete iz stanovanja sem veÄinoma odnesel v koÅ”, obleke pa – za zdaj – samo v kovÄke. Sploh prvi del izziva je bil najbolj naporen in je zahteval najveÄ Äasa in napora, da sem ga uspeÅ”no opravil. Tako kot mnogim porabnikom/potroÅ”nikom, tudi meni odloÄitve predstavljajo doloÄeno mera stresa, pred in po odloÄitvi (v obliki vpraÅ”anja »Ali sem se odloÄil prav?«).
Po 10-15 dneh sem zaznal prvo krizno obdobje, ki se je zakljuÄilo Å”ele ob koncu tretjega tedna, s prvo malo zmago. KakÅ”en dan premora, da Älovek malo zadiha, prav prija. Menim, da so male nagrade lahko tudi uÄinkovita motivacija za naprej. V tem obdobju sem prviÄ opazil, da je ta minimalistiÄni izziv zame pravzaprav bolj stresen, kot sem na zaÄetku priÄakoval. Pred zaÄetkom sem mu bil namreÄ precej naklonjen, nato pa sem do njega zaÄel graditi upor. Kot zapisano že v preteklih refleksijah, sem si takrat tudi prviÄ dopustil poiskati kakÅ”no bližnjico in nekoliko prilagoditi pravila.
Brez mej ni svobode
Kdaj ste nazadnje v roke vzeli Äisto vsak kos vaÅ”ih oblaÄil? VsakiÄ, ko se je lotim pospravljanja omare, v njej najdem kup stvari, ki so bile oprane na previsoki temperaturi in so mi premajhne, oblek, ki so že tako uniÄene, da jih ne morem veÄ nositi, a se od njih Å”e nisem uspel primerno posloviti ... in nasploh kosov, ki bolj kot meni prav pridejo kakÅ”nemu tekstilnemu molju. Ha, dober tek! ZaÄetek drugega dela izziva mi je spet dal priložnosti pregledali moja oblaÄila, in je spet zahteval veliko odrekanja, premiÅ”ljevanja in neprijetnosti; kar pa se je obrestovalo.
Ko si prisiljen izbrati le 33 kosov oblaÄil za naslednjih nekaj tednov, moraÅ” najprej ugotoviti, kateri kosi so res nujno potrebni. IzbereÅ” lahko namreÄ le najpomembnejÅ”e, najbolj vsestranske in najbolj priljubljene predmete – tiste najbolj dragocene stvari. Meje in omejitve nas v življenju silijo, da prepoznamo razliko med resniÄno pomembnim in tistim, kar se zdi pomembno, pa morda ni.
In Äeprav se sliÅ”i protislovno, meje prinesejo svobodo. V primeru oblaÄil sem na koncu naÅ”el veliko svobodo. Prijetno je pogledati v omaro, naÅ”tudiral sem sistem tedenskega pranja temnega in svetlega perila (barvnega preprosto ni veÄ) ... zdaj vse deluje tipitop. Dobil sem izgovor, zakaj sem (sploh zadnji mesec) veÄino Äasa preživel v onesieju – en kos od glave do pet. Ob tem pa sem najverjetneje prihranil tudi kakÅ”en evro, ki bi ga v decembru ob promocijskih popustih sicer verjetno zapravil za Å”e kakÅ”en dodaten kos oblaÄil.
Izziv, ki mi je na zaÄetku naredil kakÅ”en siv las, mi je nakoncu vrnil tudi nekaj energije in Äasa. Na koncu sem nekje na niÄli.
Maycroft, Neil. (2009). Not moving things along: Hoarding, clutter and other ambiguous matter. Journal of Consumer Behaviour. 8. 354 - 364. 10.1002/cb.298.
David Glen Mick, Susan Fournier, Paradoxes of Technology: Consumer Cognizance, Emotions, and Coping Strategies, Journal of Consumer Research, Volume 25, Issue 2, September 1998, Pages 123–143.
Matej, ob prebiranju vaÅ”ega zapisa sem se spomnila na sledeÄi Älanek iz svojega arhiva (https://www.researchgate.net/publication/339296539_Towards_a_Theory_of_Minimalism_and_Wellbeing), v katerem avtorji prav tako ugotavljajo, da minimalistiÄni slog vpliva na razliÄne komponente dobrega poÄutja, med drugim tudi na obÄutek avtonomnosti oz. ožje osvobajanja (npr. napram preveliki izbiri) ... pa tudi obÄutek zmanjÅ”evanja stresa in veÄjega nadzora nad odloÄitvami (tukaj se njihova opažanja sicer razlikujejo od vaÅ”ih do neke mere). #iskanjeravnotežja
ReplyDelete